Home

Hi, this is a bilingual blog, please scroll down to read it in English. To read my blog posts directly, please click on the “blog” tab above.

Blog sayfalarına ulaşmak için yukarıdaki “blog” linkine tıklayabilirsiniz.

Merhaba,  Montessori metodu ile bebeklerde ve küçük çocuklarda dil gelişimini anlatacağim ve kullanılabilecek metodları paylaşacağım bloğuma hoş geldiniz 🙂 İngilizce öğretmeni ve Montessori Eğitmeni olduğum için yoğunlukla bu alanlarda paylaşımlarım olacak. İki küçük çocuğum var ve onlarla evde Montesori etkinlikleri yapıyorum, özellikle iki yaşındaki Edi ile. Bu etkinliklerin yalnızca resimlerini paylaşmaktansa konu ile ilgilenen anne babalara aşağıdaki konularda destek olabilecek detaylı paylaşımlar yapmaya çalışıyorum.

  • Montessori methoduna göre bir çalışma çocuğa nasıl tanıtılır, çalışma nasıl uygulanır ve geliştirilir
  • Hangi beceriler hangi etkinliklerle ne kadar tekrarla gelişir
  • Küçük çocuklarla ne tür materyal kullanılır (kitap, montessori tepsileri ve kutularındaki materyaller vs)
  • Küçük çocukların beyin gelişiminde dil becerilerinin ve diğer becerilerin erken yaşta geliştirlmesinin önemi
  • Montessori felsefinde çocuğa bakış ve yaklaşım

Montessori yaklaşımı çocuk büyüten herkes için mükemmel bir yaklaşım. En özet hali ile çocuğu ve gelişim evrelerini doğru öğrenerek, ona doğduğu andan itibaren bir birey olarak saygı duymayı öğretiyor. Montessori ile tanıştığımda 10 yıllık eğitimciydim ve çok iyi kurumlarda öğretmenlik yapmıştım, ama Montessori yaklaşımını öğrendikten ve benimsedikten sonraki 7 yılımda gerçekten iyi bir anne, iyi bir eğitimci gibi hissettim.

Türkiye’deki anneler arasında da Montessori her geçen gün daha tanınır hale geliyor. Bu trendin yeni olması ve Montessori okullarının çok yaygın olmaması nedeni ile Montessori sisteminin tam olarak anlaşılmasına daha zaman var gibi görünüyor. Bu alanda çorbada benim de bir tuzum bulunur inşallah.

Umarım paylaşımlarımı faydalı bulursunuz. Paylaşımlarım için yukarıdaki “blog” tabına tıklayın. Benimle soru ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz. Bloğumu beğenebilir, üye olabilir ve  ilgili diğer kişilerle paylaşabilirsiniz.  Ki bu beni çok mutlu eder. Zira sizlerle bir etkileşim kuramazsam, faydalı olup olmadığımı bilemezsem motivasyonum azalır. Düzenli bir blog yazmak zaman ve emek isteyen bir şey, bilen bilir 🙂

Bloğum uluslararası okuyucularımın da erişebilmesi için iki dilli olacak. Olur da bazı postları Türkçe yazamamışsam, blog sayfalarının en altındaki google işaretine tıklayıp Türkçeyi seçerseniz google tercüman bütün siteyi sizin için Türkçeye çevirir- gerçi gramer çok kötü oluyor ama idare eder… Siteyi yeniden eski halinde görüntülemek için sol üst ekranda çıkan view original kutusuna basıp eski haline getirebilirsiniz.

Sayfamı ziyaret ettiğniz için teşekkürler. Yine beklerim 🙂

 

Hi, welcome to my blog. Here, I will share posts on the ways and the virtues of integrating Montessori approaches with language development tasks, particularly for infants, toddlers and twos. I’ll most likely share posts in these areas. I have two little kids at home myself and I do Montessori inspired tasks with them, particularly with Edi, who’s 2. Instead of sharing solely the pictures of the materials, I will share here some detailed insights in the areas below based on my knowledge and experiences.

  • Ways of presenting, implementing and exploiting a task
  • Approaching a child the Montessori way
  • Developing skills the Montessori way
  • Montessori inspired materials; analyzing the efficiency of other print, audio and video media
  • Importance of developing language and other skills at an early age for brain development

Montessori is a great method of education. In a nutshell, it urges the parents and educators to learn about children’s nature and developmental needs truly and treat them accordingly with great respect from birth. When I first heard about it, I was an English teacher with 10 years of experience. Yet, I felt like a good educator only after I received my Montessori infant toddler diploma. For the last seven years I have been a Montessori mom, and an English teacher with the most Montessori mindset.

In Turkey, parents have only recently started to look into this approach and we have a long way to go before we internalize it culturally for there aren’t many Montessori schools or educators around Turkey, and I hope that I can shed light into this specific area with my experiences and insights here.

Hopefully my posts will make sense to all that visit my page. For posts please click on the “blog” tab above and please do not hesitate to leave a comment or contact me. You may like and share it too. Remember sharing is caring 🙂 I need to communicate with you to keep going for those who keep a blog would know, it takes a lot of time and effort, so we should at some point now whether the readers benefit from it;)

My posts will mainly be bilingual, if not apologies in advance. I promise will do my best to keep up with bilingualism. If not, you can click the “google translate” button at the bottom of the blog page to view the entire site in your own language- although google translate may often form funny sentences 🙂

Thank you for visiting my page and hope to see you soon.