About

Merhaba,

Ben Devrim☺️ İngilizce öğretmeniyim ve Montessori 0-3 yaş eğitmeniyim. 0-20 yaşa kadar neredeyse her yaş grubu ile çalıştım. Evliyim. İki çocuğum var. Edi 2 yaşında, Bıdı  7 yaşında. Hepimizin çocukları gibi şeker gibi bal gibiler😍❤️ Bıdı doğduktan sonra Montessori metodu ile tanıştım ve bu alanda 0-3 yaş eğitimini tamamladım. Hem çocuk sahibi olmak, hem yaşla ve tecrübe ile olgunlaşmak, hem Montessori sisteminin çocuğu ele alışındaki mükemmeliyet, beni gerçekten daha ayakları yere basan bir eğitimci anne yaptı. Öğrendiklerimi, sentezlediklerimi, yaptıklarımı sizile paylaşmak istiyorum.

Blog yazmaya yeni başlamıyorum. Kızım süt proteini alerjisi olduğu için ilk bu konuda blog yazdım. http://www.sutsuzyogurtsuz.wordpress.com

Hello,

I’m an educator with an experience of 17 years. I have worked with almost all age groups, teaching English and language arts at primary, secondary and tertiary levels. I have undergraduate and graduate diplomas in English teaching; and Montessori infant and toddler diploma. I have completed a score of in service training in my field of expertise. I have been very lucky to have worked with almost all age groups at great institutions.

I’m married and have two children. My daughter Bidi is 7, and my son Edi is 2. They are darlings, like all other kids. My interest in Montessori started after Begum was born and I completed the Montessori 0-3 diploma program. Having kids, getting older and experienced, and learning about the ways children are described and treated by Montessori made me feel way more confident and fulfilled as an educator. I would like to share my experiences and insights and synthesis with other parents and educators now.

This is not going to be my first blogging experience. I also own the blog http://www.sutsuzyogurtsuz.wordpress.com, which is in Turkish and mainly about my daughter’s milk protein allergy.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s