Uncategorized

Montessori annesi olunca n’oluyo?

Çok iyi oluyo 🙂

  1. Ev derli toplu oluyor :))Montessori uygulamaları için ortamın her daim düzenli olması gerek çünkü; çocukların dikkatini toplayabilmesi için sakin tertipli bir ortam gerek. Bakın bir montessori sınıfı:7e66e784992709b34a89006845e53cd6 https://tr.pinterest.com/pin/551550285608348826/

İnsanın içi açılıyor… Çocuğun bağımsızca hareket edebilmesi için birlikte çalıştığımız materyali istediği anda bulabilmesi için herşeyin bir yeri olması gerekiyor. Bu evde de böyle oluyor… Çocuklar çevrelerindeki bu düzenle huzur buluyorlar ve etraflarındaki yetişkinler tutarlı davrandığında bu düzene maksimum saygı duyuyorlar.

2. Tüketici bir anne olmaktan çıkıyorum. Sadece anlamlı ve amaçlı aktiviteler yapmak istediğim için çok fazla oyuncak almıyorum, almaya gerek duymuyoruz ailece. Zaten yukarıdaki sebepten raflarımızda anlamsız oyuncaklara yer kalmıyor.

3. Önceden çocuğumun yapamayacağını düşündüğüm şeyler için ona şans veriyorum, ve ona yaptığım bir küçük sunumdan sonra neler yapabildiğini gördüğümde çok mutlu oluyorum. Aslında çocuğumun denediği her gerçek yaşam aktivitesinde duyduğu hazzı gördüğümde daha mutlu oluyorum. Onu günlük hayatın hemen her aktivitesine ve işine (yemek, temizlik, ceviz kırma 🙂 aşağıya bknz) dahil ettikçe ondaki özgüven artışını izlemek, günden güne ne kadar çabuk bağımsızlaştığını görmek gerçekten harika bir duydu. Emre 23 aylık ve neredeyse her işini yapmak için bağımsızc hareket ediyor. Ve arada birşeyler dökülüp kırılsa da ben genel olarak daha az yoruluyorum.

IMG_6261

4. Çocuğumun gelişim dönemlerine göre aktiviteler dizayn ettiğim için, ve bütün aktivitelerde öncelik çocuğun hazır ve motive olması olduğu için çocuğumla hiç bir çatışma yaşamadan verimli dakikalar geçiriyoruz. Çalışmayı ona bir kere sunuyorum ya da iki daha sonra bir çok kez aynı çalışmayı kendi başına zevkle yapıyor, ben yine daha az yoruluyorum.

5. Çocukarım sabırlı olmayı öğreniyorlar. Ben aktiviteleri sunarken beni sabırla izlemelernin onlara sağlayacağı faydayı öğreniyorlar. İlk 5 seferde olmasa da 6. sefer de..Bu küçük yaşta kazandırılabilecek en büyük değerlerden biri. Günümüz çocukları için özellikle… Bu sabır hayatlarının her alanına yansıyor uzun vadede.

5. Kafam rahat… Çocuklarımı üzmeden yormadan zorlamadan onlarla birlikte becerilerini geliştiriyoruz. Bağımsız, kendisine, başkalarına, çevresine, çevresindeki nesnelere bile saygı duyan çocuklar yetiştirmek için doğru şeyi yaptığımı biliyorum.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s